750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

BEBEK BEZİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Film ve dizilerde bir bebek sahibi olan veya bir bebeğe bakmak durumunda kalan herkesin öncelikli imtihanı, bebeğin altını değiştirmektir. Zor gibi görünen bu işlem aslında püf noktalarına dikkat edildiğinde kolayca üstesinden gelinebilecek bir rutin. Yeni anneler, babalar ve çevresindeki bir bebeğe bakanlar için bebeğin altını değiştirme yönergelerimizi izleyebilirsiniz.

Malzemeleri hazırlayın

Bebeğinizin bezini değiştirmek için ihtiyaç duyacağınız birçok malzeme var. Bu malzemeleri bebeğinizin altını değiştirmeden önce bir arada bulundurduğunuzdan emin olun. Bebeğinizin bezi açıkken veya alt değiştirme masasındayken bu malzemeleri aramak, işinizi zorlaştıracaktır. Bebeğinizin bezini değiştirmek için yeni bir bebek bezi, bebekler için özel olarak üretilen alkolsüz ıslak mendil veya pamuk ve su, alt değiştirme örtüsü veya alt değiştirme masası, pişik kremi ve bebek losyonuna ihtiyacınız olacak. Tüm bu malzemeleri temin ederek bir arada bulundurun.

Nereyi kullanacağınızı seçin

Bebeğinizin ve sizin, alt değiştirme işlemi için rahat edebileceğiniz bir yer seçin. Bazı anneler alt değiştirme masası kullanırken, bazıları yüksek olmasından dolayı masaları tercih etmez. Eğer alt değiştirme masası kullanıyorsanız, emniyet kemerinin her zaman takılı olduğundan emin olun.

Alt değiştirme masası yerine, alt değiştirme yastığı da tercih edebilirsiniz. Bu yastıkları yere koyarak bebeğinizin altını yerde değiştirebilirsiniz. Kimi anneler de yatak gibi yumuşak zeminlerin üzerine alt değiştirme örtüsü kullanarak alt değiştirme işlemini gerçekleştiriyor. Eğer koltuk, yatak gibi bir alanda alt değiştirecekseniz, alt değiştirme örtünüzün yeterince geniş olmasını sağlayın.

Bebek bezi nasıl değiştirilir?

Bebek bezi değiştirirken bebeğinizi rahat edeceği şekilde sırt üstü yatırın. Üzerindeki bezin şeritlerini açarak nazikçe bebeğinizin üzerinden alın ve katlayarak bebeğinizden uzak bir yere koyun. Bebeğinizin genital bölgesini ve poposunu, bebekler için üretilen ıslak mendiller veya ıslak pamuk yardımıyla silin. İyice temizlenen bebeğinizin bel kısmına gelecek şekilde bebek bezini yerleştirin. Bezin şeritleri, bebeğinizin altında kalmalıdır.

Doktorunuza danışarak aldığınız bir pişik kremini bebeğinizin bez altında kalan bölgelerine sürün. Bezin ön kısmını bebeğinizin göbeğine yerleştirin ve göbeğin tahriş olmaması için o bölgede kalan bezi kıvırın. Bez sıkı olmalı ancak bebeğinize çok fazla baskı uygulamamalı. Rahatsız edebilir ve hatta kusmasına sebep olabilir. Şeritleri ön kısma yapıştırdıktan sonra bebeğinizin bacaklarına ve göbeğine bebek losyonu sürerek nemlendirin.

Alt değiştirme bezini toplayın ve yıkayın. Ellerinizi de yıkamanız çok önemlidir. Yedek alt değiştirme bezleri bulundurarak aynı bezi iki kez üst üste kullanmadığınızdan emin olun.

Yorumunuzu bırakın