750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİNİZİN İLK ADIMLARI VE İLK AYAKKABI SEÇİMİ

Aile takviminizde önemli bir gündür bebeğinizin ilk adımını attığı gün. Büyükanneler, büyükbabalar, amcalar, teyzeler, dayılar bir araya gelip kutlama yaparlar. Ama herkesten çok anne baba heyecanlıdır. Bebekleri ilk adımı atmıştır. Artık dünyaya karşı maraton başlamıştır. Bugüne kadar, küçük ayaklarını sıcacık tutmak için aldığınız ya da uykusuz kalıp ördüğünüz patiklerin yerini artık gerçek ayakkabıların alacak olması düşüncesi bile sizi heyecanlandırmaya yeter.

Peki, nasıl bir ayakkabı alacağınız konusunda nasıl bir yol izleyeceğinizi, neye göre seçeceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda minik bebeğinize ilk ayakkabısını seçebilmeniz için bilgiler bulacaksınız;

Aklınıza ilk gelen, ilk adımına yakışır şıklıkta ve yumuşaklıkta olması olabilir. Ancak ayakkabının şık olmasından öte sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlar, ilk adımlarını atan bebeklerin hemen ayakkabıya hapsedilmemesi görüşündeler. Minicik ayakların kum ya da halı gibi yumuşak zeminlere yalınayak basmasında bir sakınca olmadığı gibi uzmanlar yeri hissetmesi gerektiği görüşündeler. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, bebeğinizin bastığı zeminin ısısı, temizliği ya da yüzeyin düzgün ve pürüzsüzlüğüne dikkat etmenizdir. Evin içinde yalınayak yürümesi, yürümeyi öğrenebilmesi ve sağlam basabilmesi için ilk tavsiye edilendir. Ama dışarı çıktığında ayakkabı giymesi şart.

Peki, bu ayakkabıda olması gereken özellikler neler?

Bebeğinizin ayakkabısını alırken dikkat emeniz gereken ilk konu yumuşak ve esnek olmasıdır. Bu özellikler ile bebeğinizin dengesini kurabilmesine yardımcı olmuş olursunuz. Topuk kısmında kaymayı önleyici tarzda bir kısım olması tercih sebeplerinden biridir. Yüksek bilek desteği olan bot tarzı ayakkabıları almanıza gerek yoktur, ama ille de almak isterseniz bebeğinizin bu ayakkabı içinde iken ayağını ve ayak bileğini rahat hareket ettirebildiğinden emin olmalısınız.

Ayakkabının ayağı sıkmaması, hava alması, bebeğinizin ayağını serin, rahat ve kuru tutması çok önemlidir. Alerji yapmayan, tahriş etmeyen dokusunun olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 Şunlara dikkat etmeyi unutmayın;

Bebeğinize ayakkabıyı giydirirken zorlayıcı manevralardan kaçınmalısınız, bu evrede bebeğinizin ayak bileğini incitebileceğinizi unutmayın.

Ayakkabı alınırken mutlaka denenmelidir, birkaç adım attırarak rahat edip etmediğini yüz ifadesine bakarak anlayabilirsiniz. Bu deneme işleminden sonra ayakkabıyı çıkarıp ayakta iz yapıp yapmadığına, kızarıklık oluşturup oluşturmadığına dikkat etmelisiniz.

Topuk arkasında çekecek girecek kadar mesafe kalmasına dikkat etmeniz gerekir. Yalnız bu mesafe, bebeğinizin yürürken ayağının ayakkabı içinde kaymasına sebep olacak kadar büyük olmamalıdır.

Son olarak, zor takılıp çıkarılan tokalı modellerden ziyade yumuşak ve çırçırtlı modelleri tercih etmenizi öneririz.

Mutlu yolculuklara keyifli adımlar...

Yorumunuzu bırakın