750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİNİZ NEDEN AĞLIYOR?

Bebekler gelişimlerini tam olarak tamamlamadan anne karnından çıkarak dünyaya gelirler. Beyni gelişme sürecini yaşadığından dolayı tüm bedensel ihtiyaçlarının karşılanmasında ağlamayı iletişim aracı olarak kullanır.

Bebekler her ihtiyaçlarının karşılanmasında ağlamayı rutin haline getirmiş minik ve sevimli canlılardır. Bu insan yavrusuna özgü bir davranış şeklidir; örneğin siz hiç hayvan yavrusunu ağlarken gördünüz mü? Bebeklerin ağlamasına sebep olan birçok konu vardır. Bazen ciğerlerini geliştirmek için ağlayabilirken bazen de sizi kontrol etmek için olabileceği gibi bazen de gazı olduğu için ağlayabilir. Kendisini rahatsız eden şeyleri anlatmanın yolu onlar için ağlama yolu ile olur.

Söyledik ya bebekler birçok açıdan değişik canlılardır. Dış görünüşlerinden işletim sistemlerine varıncaya kadar yetişkinlere göre farklılıklar gösterirler. Örneğin yetişkin bir insanın ağlama sebebi ile bir bebeğin ağlama sebebi birbirinden oldukça farklı olabilmektedir.

Bebekler için ifade şekli akla kara arasında gidip gelir yani arada başka renk yoktur. Neşeli, sevinçli karnı tok gazı yoksa etrafına gülücükler dağıtır ve bu durum onun için net olarak aktır. Huzursuz, keyifsiz, acıkmış ya da gazı varsa bu kez durum onun için karadır ve ağlama yakın demektir.

Yeni doğan bir bebeğin ağlama nedeninin başında yeteri kadar süt alamıyor olması gelebilir. Dünyaya gelirken kuvvetli emme içgüdüsü ile doğan bebek karnı tok olsa dahi emme refleksini tatmin etmek ister. Annesinin memesinden veya emmeden uzak kalan bebek hemen ağlama silahını kullanır:) Bebeklerin o kadar çok ağlama nedenleri vardır ki, onu susturabilmek için her şeyden önce karnının tok olup olmadığını tespit ederek işe başlamalısınız.

Bebekler emme sırasında çok fazla hava yutabilirler. Hareketlenen barsaklar sancılı bir durum oluşturur. Yutulan havanın çıkarılması bebeğinizi rahatlatarak sakinleştirecektir. Ayrıca gazı çıkarıldıktan sonra karnı sıcak tutulursa daha da rahatlayacak ağlamaya son verecektir.

Bebekleri özellikle ilk altı aylarında ağladıklarında yanlarında olmak gerekir. Yeni doğan bebeğinizin her daim size ihtiyacı vardır.  Onu sakinleştirecek ve olası ihtiyaçlarına cevap verecek yegane kişi olan annesinin varlığı ile tüm ihtiyaçlarını karşılanacağını iyi bilmektedir:)

Yorumunuzu bırakın