750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİNİZ İÇİN ALTERNATİF EK GIDALAR

Çalışan ve bebeği olan anneler için yavrusuna yeterli zaman ayıramama kaygısı her zaman vardır. Ama biraz bilgi, biraz yaratıcılık ve pratiklikle her annenin yapabileceği, içine sonsuz sevgisini katabileceği sağlıklı mamalar, yemekler ve çorbalar hazırlamak mümkün. Üstelik evde hazırlandığınız yemeklerle bebeğinizin daha iyi beslenmesinin yanı sıra ona sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazandıracağınızdan da emin olabilirsiniz.

Bu düşünce doğrultusunda Organickid Ailesi olarak sizin yaratıcılığınıza ilham verebilmek amacıyla hem biraz bilgi hemde bir tarif paylaşalım istedik. Ek gıdaya başladığınız zaman yaralanabileceğiniz bir tarife geçmeden önce 6.aydan itibaren verebileceğiniz sebzelerden olan bezelye hakında biraz bilgi ve sonrasında bezelyeyle yapılmış bir tarifi bebeğiniz için hazırladık.

Tam da mevsiminin olduğu taptaze ve yemyeşil bezelyelerin tezgahları süsülediği mevsimdeyiz. Bezelye içerdiği protein,karbonhidrat, A Vitamini, C Vitamini demir, kalsiyum bakımından zengin ve değerli bir besin kaynağı olarak bebeğinizin ek gıda ihtiyacının karşılanması için iyi bir yiyecek türüdür. Bebekleri meyveden önce sebzeyele tanıştırmak daha avantajlıdır, çünkü meyvenin tatlı lezzetinden sonra, sebzeyi tanıması çok da başarılı bir buluşma olmayacaktır.

Bebeğiniz için seçeceğiniz bezelyenin taze ve parlak yeşil renkte olmasına dikkat etmelisiniz. İşlenmiş ve kutulanmış olanları tercih listenizde bulundurmayın. Bezelye yapısı itibariyle hafif tatlı, pişmesi kolay, pratik yapıma uygun ve besleyici değeri yüksek bir sebze olduğu için bebeğinizin menüsünde rahatlıkla yer alabilir.

Bebeğiniz altı ayı doldurduğunda üç malzemeyle, çok vaktinizi almayacak bir çorba yapabilirsiniz. Bir çay bardağı taze bezelyeyi  ve bir küçük havucu soyarak, küçük bir tencerede iki su bardağı suda 20 -25 dakika haşlayarak yumuşayana kadar pişirin. Sonrasında süzgeçten geçirerek içine bir tatlı kaşığı kadar labne peynirini ilave edip yedirebilirsiniz.

Bebeğimizin sindirim sistemi katı gıdaya alıştıkça daha koyu bir püre hazırlayabilir, 12. aydan sonra ise bu çorbayı et suyuna katılır, içine ayrı zamanlarda olmak üzere tahin, süzme yoğurt,  bir çorba kaşığı kadar az yağlı kıyma,  ekleyebilir ona farklı bir lezzetler tattırabilirsiniz.

Organickid Ailesi...

Yorumunuzu bırakın