750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİNİZ BÜYÜME ATAĞI GEÇİRİYOR OLABİLİR

Bebeğinizde zaman zaman her gün gördüğünüzün dışında farklı davranışlar görebilirsiniz. Her gün uyuduğu saatlerde uyumamakta direnir, kucağınızdan inmek istemez, mızmızlıkta ve huysuzlukta kendini hiç frenlemez. Sebep yokken ağlama krizi yaşayan bebeğinize neler oluyor diye telaşa kapılabilirsiniz. Büyüme atağı geçiriyor olabileceği aklınıza geldi mi?

Büyüme atağı geçiren bebekler bu dönemlerde sürekli memede kalmak isteyebilir. Bu yüzden hemen telaşa kapılıp ‘’sütüm az mı geliyor acaba’’ düşüncesine kapılmayın.

Ani huy değişikliklerinin altındaki nedenlerinden olan büyüme atağı sonrası bebeğinizde önemli gelişimsel değişiklikler olur. Bu bağlamda sabırla bebeğinizin ihtiyaçlarına karşılık vermeli, dinlemeli ve ona karşı sakin bir yaklaşım sergilemelisiniz.

Bebeğinizdeki ani huy değişikliklerini büyüme atağının bir parçası olarak değerlendirmek gerektiğini belirten uzmanlar, bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan bir büyüme atağında olduğunu belirtmekteler.

Büyüme atağı sürecinde çevresinin farkına vardığını belirten uzmanlara göre bebeğiniz normal gelişim sürecindeyken aniden bir değişim yaşamaya başlar ve bu durum onun tüm rutinini etkiler. Çevresinde bazı değişiklikler olduğunu düşünmeye başlayan bebeğiniz, bu durum karşısında oldukça heyecanlı ve şaşkındır. Yeni farkındalıklar edinmeye başlayan bebeğiniz, neler olduğunu anlamaya çalışır, önceden fark etmediği şeyleri artık fark eder hale gelir.

Hangi zamanlarda büyüme atağı görülür? Büyüme atağındaki süreçte uyku düzeninde değişiklik, ilgisizlik gibi yeni huylar kazanan bebeğiniz ile iletişim kurmak hiç de kolay değildir. Her bebeğin gelişimi farklı olduğundan büyüme ataklarının görüldüğü dönem değişiklik gösterebilir ama genelde 5., 8., 12., 19., 26., 27., haftalarda yaklaşık 2 yaşına kadar 10 kez büyüme atağı dönemi yaşar. Bu ataklar 2-3 gün yoğun olarak görülse de, birkaç hafta da sürmesi doğaldır.

Ne yapmalı?

Büyüme atağı geçiren bebeğinize huzursuz olduğu zamanlarda, uyumamak için direndiğinde ılık bir banyo ve sonrasında masaj uygulayabilirsiniz. Bu onu rahatlatarak sakinleşmesini sağlayacaktır. Memede kalmak istediği zamanlarda buna izin vererek gerekli duygusal ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Yorumunuzu bırakın