750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİNİZ 2 YAŞINI GEÇTİYSE…

Dünyalar tatlısı bebeğiniz büyümeye başlayıp çocukluğunun ilk yıllarına başladığı 2 yaşını geçtiyse karşılaşacağınız ve şaşıracağınız değişiklilere şimdiden hazır olun..

Konuşması

Kelimelerin sihirli gücünü keşfetmekle kalmayıp ve çevresinde bulunan her şey hakkında kendince yorumlar yapmaya başlar. Bu aşamada onu teşvik etmelisiniz. Nesnelerin eylemlerle arasındaki bağlantısını kelimeler kullanarak keşfedecek olan çocuğunuza söylemekte zorlandığı kelimler konusunda destek olmalısınız. 

Gelişen hayal gücü

Hayal gücünün gelişmeye başladığı bu yaşta kitaplar, hikâyeler ve hayal ürünü oyunlar çocuğunuzun ilgisini bir hayli çekecektir. Bu ilgi sadece oyuncaklar ile basit eylemlerle taklit etmeyle kalmayıp o role kendisi senaryo yazıp oynamasına kadar varacaktır. Hayal gücünün gelişmesi ile korku endişe ve kaygıların da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Rüyalarının ve kâbuslarının artmasını onun heyecanlı dünyasının bir kanıtı olarak görebilirsiniz. Bu bağlamda öncesine göre onu daha kararsız görebilirsiniz ama sakinleştikten sonra gelişen iletişim yetenekleriyle yeni insanlarla tanışmaya daha yatkın olacaktır. 

Düzene alışması

Tam da bu yaşlarda iyi davranışlarını övmek onun motivasyonunu arttıracağından düzen konusunda sağlam temeller atabilirsiniz. Sizin ruh halinizdeki en küçük değişikliği anlayacak kapasiteye sahip olan çocuğunuzla bu yaşlarda ortak dili kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gelişen becerisi

El becerisi kendisinden beklenilenden çok daha ileri düzeyde olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Kapaklı nesneleri açabilecek, ayırıp tekrar bir araya getirebilecektir. Boya kalemleri, mutfaktaki araç gereçler, anahtar kullanımı, tarak ve fırçalar gibi şeyleri nasıl da ustalıkla yaptığı sizi hem şaşırtıp hem de keyiflendirecektir.  

Kararlı duruşu

Bir şeyle meşgulken onu durdurmanız çok acı verici bir durum olabilir. Bu dönemde yumuşak bir geçişle yardımınıza ihtiyaç duyar. Bu geçiş zamanlarında sık sık öfke nöbetleri geçirip kendisinin de bir birey olduğunu ve kararları kendisini vermek istediğini anlatmaya çalışır. Bu nedenle birkaç ay önceki yaklaşımınızı değiştirmenizde ve güncellenmiş teknikler kullanmanızda fayda var. Bu dönemin iyi tarafı öfke nöbetlerinin eskiye oranla azalacak olmasıdır. Bu süreç onun için iniş ve çıkışları olan heyecan verici bir macera olduğundan ebeveyn olarak size düşen istikrarlı olmaktır.

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (4)

G
Misafir | bir yıl önce

1

G
Misafir | bir yıl önce

1

G
Misafir | bir yıl önce

1

G
Misafir | bir yıl önce

555