750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİMLE NASIL VAKİT GEÇİRMELİYİM?

Her anne bebeği ile güzel ve kaliteli vakit geçirmek ister, ister istemesine ama şu ‘’kaliteli zaman’’denilen olguyu çok net anlıyor muyuz? Önemli olan kaliteli zaman demekle ne kastediliyor  onu iyi anlamak gerekiyor.

Bebekle geçirilen zamanda huzur dolu saatlerin sevgi dolu ve yumuşak bir ses tonu ile yavaş yavaş konuşarak doldurulmsı gerekir. Ona yaptığınız hareketin ne olduğunu tane tane anlatarak açıklama yapın.

Mesela, canım oğlum şimdi senin giysilerini çıkrtıp banyo yaptıracağım tertemiz olacaksın ve böylece çok rahat uyuyacaksın. Akşama babana bu gün birlikte neler yaptığımızı anlatalım mı gibi tatlı ve huzur dolu bir sesle konuşmak inanın bebeğinizin zeka gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Bebeğinizle vakit geçirirken uzun cümleler kurmak, yaptığınız eylemi uzun uzun ona ifade etmek zengin kelime dağarcının oluşmasına, dolayısıyla da zeka gelişimine dierkt etki edecektir.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda, bebeğin doğumundan beş yaşına kadar olan süreçlerinde duydukları kelimelerin çokluğuyla orantılı olarak zeka gelişimlerinin seviyesini saptamışlar. Bu nedenle aman bebek ne anlayacak deyip suskun kalmayın hem yaptığınız işi anlatın ona, hem de sevgi sözcüklerinize şefkatinizi ekleyerek bol bol kunuşun. İşte böyle yaparak bebeğinizle kaliteli bir zaman paylaşmış olursunuz.

Bebeğinizle konuşurken onun lisanı ile konuşmaktan çekinmeyin, onun gibi sesler çıkararak iletişime geçmek bebeğinizin üzerinde olumlu etkiler yaparak konuşmaya olan hevesi çoğalacaktır.Sesler çıkartırken sizi taklit etmeye çabalayacaktır.

Bebeğinize kitap okumakta, onunla geçirilen kaliteli zaman dilimidir. Resimli kitaplardan çiçek hayvan resimlerini gösterip onların  adlarını söyleyebilirsiniz. Örneğin hemen kendi çevrenizde olan hayvanlardan olan kuşların kedilerin resimlerini gösterip onların çıkardığı sesleri bebeğinize söyleyebilirsiniz. Hatta tüm bu hayvanları ona söyleyeceğiniz bir şarkıya dahil edebilirsiniz. Kitapta resmini gördüğü hayvanı çevresinde görmek onun algısını geliştirecek ve üç boyutlu haliyle resmi eşleştirecektir.

Unutmayın, bebeğinizin duygusal gelişimi tüm bunları yaptığınızda çok daha iyi olcaktır.

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın