750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİME HANGİ BESİNLERİ VERMEMELİYİM?

Bebek vücutlarının işleyişi, ihtiyaçları ve sindirim sistemleri yetişkinlere göre oldukça değişiktir. Bu yüzden özellikle 1 yaşını tamamlamadan beslenmelerine dikkat etmek gerekir. Özel bir beslenme modeline olan ihtiyaçları nedeniyle yetişkinlerden farklı olarak tüm gereksinimleri anne sütünde mevcuttur. Bebeklerin sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri için mutlaka anne sütü veya bu mümkün değilse anne sütüne yakın bir beslenme türüne ihtiyaçları vardır. Bu sebepten dolayıdır ki özellikle 1 yaş altı bebeklerin beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çoğu zaman eskimiş, kulaktan dolma ve hatalı bilgilerle bebeğe verilen besinlerin yan etkileri ona tahmininizden daha fazla zarar verebilmektedir.

Bebeklere verilmemesi gereken besinlere birlikte göz atarak hatırlamak ve bu konuda eksik bilgilerinizi tamamlamak amacıyla konuyu masaya yatıralım istedik.

Bebeğin ihtiyacı olmayan besinleri vermek hata olmaktan öte hayati tehlike oluşturabilecek boyutlara varabilir. Bebeğinize ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir şeye kesinlikle ihtiyaçları yoktur. Hatta suya bile ihtiyaçlarının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz, çünkü anne sütü tüm gereksinimlerini su dahil olmak üzere karşılamaktadır. Çevreden gelen ek gıda önerilerine aldırış etmeden bebeğinize anne sütünü içirmek, gelişimi için yapılabilecek en doğru beslenme şeklidir.

Altı ayını dolduran bebeğinize doktorunuzun yönlendirmesiyle ek gıda geçebilirsiniz ama bunlar sadece anne sütünü ek olarak verilmeli, yani anne sütüne devem edilerek verilmelidir. Bu dönemde bebeğinize inek sütüyle hazırlanmış ya da sadece inek sütü olan besinleri vermekten kaçının. Çünkü inek sütü insan yavrusu için değil ineğin kendi yavrusunun ihtiyaçlarını içeren bir besindir, bu nedenle 1 yaş altı bebeklerin vücuduna ağır gelen bir gıdadır. Aslında inek sütünün yetişkin insanlar için dahi faydası olmadığı yönünde bulgulara rastlanmış fakat kesin bir sonuca bağlanmamış bir araştırma konusudur.

1 Yaş altı bebeklere verilmemesi gereken maddelerden biride tuzdur. Anne sütünün sahip olduğu içerik ve altı aydan sonra alacakları ek gıdalar, tuzu bünyesinde barındırdığı için ilave tuza ihtiyaçları yoktur.

Bebekler için yasaklı olan diğer bir besin de baldır ve yaşamsal tehlike içerir. Bir yaşına kadar bebeğinizin menüsünde olmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca tüm bunlara ilave bebek beslenme uzmanları çikolata, kakao, kuruyemişler, yumurta akı, ve çileğin de bebeklerden uzak tutulması görüşünde hemfikirler.

Sağlıklı bebekler büyütmek dileği ile…

Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın