750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİMİ MÜZİK İLE UYUTUYORUM

Bebeklerin müziğe karşı doğuştan gelen evrensel yetenekleri olduğuna birçok kişi tanık olmuştur. Çocukların şarkıları mırıldandıkları müziğe karşı duyarlı olduklarının göstergesidir. Bebekler daha 3-4 aylıktan itibaren müziğin geldiği yöne dönerek tepki verirler.

Bebekler evde birlikte yaşadığı kişilerin seslerini ayırt edip onların kızgın ya da neşeli olduklarını algılayabilirler. Gelişimleri normal seyreden bebeklerde 8. aydan itibaren canlı ritmleri kapsayan müziklere verdikleri tepkinin kalitesi oldukça yüksektir.

Çocuğunuzu müzikle tanıştırdıktan sonra yapmanız gereken beğenisini keşfetmek olmalıdır. Müzik kulağı olup olmadığını da anlayabilir hangi müzik türünden hoşlandığını gözlemleyebilirsiniz.

Müziğin çocuğunuz üzerindeki mucizevi etkilerinden faydalanabilmek için programlı hareket etmelisiniz. Sadece televizyonun açık olmasından ziyade evde müzik dinlenmesi bunda etkili olacaktır. Müzik etkinliklerinde konserlerde ve dinletilerde çocuğunuzla birlikte olmak onun müziğe olan ilgisinin ortaya çıkmasına vesile olabilir.

Müzik çok farklı kategorileri olan sesler topluluğudur. Özellikle klasik müziğin bebekler üzerinde olumlu etkilere sahip bir müzik türü olduğu uzmanların ortak görüşüdür. Biz bu yazımızda uzman görüşlerinden yola çıkarak belli bir düzen içinde bebeğe verilen klasik müziğin pozitif etkilerini sizlerle paylaşmak istedik.

Bebeğinize belli bir süre müzik dinlettikten sonra onunla birlikte yapacağınız şeyleri yüksek sesle anlatın. Örneğin şimdi parka gideceğiz, uyumaya gidiyoruz diyebilirsiniz. Uykuya hazırlanan bebeğe rutin olarak dinletilen klasik müzik, beyindeki uyku ile ilgili bölümleri harekete geçirerek bebeği uykuya hazır konuma getirir.

Klasik müziğin bebeğinize mucizevi faydaları:

  • Bebeğinizin motor gelişimini sağlayarak ritmik gelişimine katkıda bulunur.
  • Soyut düşünme yeteneğini geliştirerek bilişsel gelişimini de aktif hale getirir.
  • Yaratıcılık zevkini geliştirir ve kendini ifade etmede destek sağlar.
  • Bebeğin ses ve dil gelişimine katkı sağlar.
  • Bebeğin estetik duygusunun gelişiminde aktif rol oynar.
  • Sosyalleşmesinde destek veren klasik müzik, gurup becerileri kazanmasında da etkilidir.
  • Klasik müzik bebeğinizin ruhunu dinlendirerek sakin, dinlemeyi bilen bir kişi olarak yetişmesinde etkin rol oynar.
Yorumunuzu bırakın