750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞİM EK GIDAYA GEÇİYOR!

Bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiğinde hemfikir olan uzmanlar, bu süreçte su dahi vermemenin önemli olduğunu vurguluyorlar. Altıncı aydan sonra bebeklerin tek besin kaynağı olan anne sütüne destek olarak tamamlayıcı besinlere başlamak gerekir.

Bebeklerin ek gıdaya geçişi sadece beslenmelerini sağlamaz, ayrıca çiğneme ve konuşma kasları gelişimine de katkıda bulunur. İlerleyen süreçte iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmaları, bebeklerin sıvı şeklindeki beslenmelerinden, katı şeklindeki beslenmeye geçişini sağlamak amacıyla tamamlayıcı besinlere geçişin önemi çok büyüktür.

Uzmanlara göre bebek, tamamlayıcı gıdalara geçmek için fizyolojik olarak hazır olmalıdır. Daha açıkça anlatmak gerekirse bebek fizyolojik olarak böbrek, sindirim ve merkezi sinir sistemi olarak işlevsel gelişim göstermeli, itme refleksi gösterip, desteksiz oturabilmelidir. Ayrıca aile bireylerini yemek yerken kaşık kullanmalarını izlemesi katı gıdaya geçişte önemli bir araçtır.

Bebeğinizin ek gıdalara geçişini kolaylaştırmak için verdiğiniz gıdanın uygun yapıda olmasına dikkat edin. Çok fazla soğuk, ya da fazla sıcak olmaması ve kolay yiyebileceği büyüklükte olması son derece önemlidir. Ayrıca bebeğiniz yaşı 6-12 aylar arasında ise ona vereceğiniz besinlerin şekersiz ve tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Yeni tatlarla tanışan bebeğinize gündüz saatlerinde özellikle de hareketli olduğu zamanlarda tamamlayıcı gıdalar vererek tepkisini ölçemeye çalışın, böylelikle hangi tada ne gibi tepki vereceğini gözlemlemiş olursunuz. Tamamlayıcı besinlere başladığınız ilk dönemlerde az miktar ve tek besin ilkesinden hareket ettiğinizde sonuç daha başarılı olacak, bebeğiniz ek gıdalara daha çabuk alışacaktır.

Bebeğinize dokuz ve on iki aylar arasında ise kahvaltıda az tuzlu peynir, yumurtanın sarısı ve az miktarda pekmez verebilirsiniz. Öğle yemeklerinde az yağlı, az salçalı, az tuzlu, az baharatlı ve evde pişmiş yemeklerden verebilirsiniz. Yoğurt vermek istediğinizde ise evde mayalanmış olmasına özen gösterin. Hatta günlük olarak aldığınız ve yeterli derecede kaynattığınız sütü ona özel küçük bir cam kavanozda mayalayarak yedirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yorumunuzu bırakın