750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

BEBEĞİNİZ İÇİN BESLEYİCİ BİR ORGANİK MAMA: BALIK HAVUÇ VE PIRASA PÜRESİ

Kışın en yoğun geçtiği aylardan Şubat, bebeğinizin soğuk havalarda oluşabilecek hastalıklardan korunması için sıkı bir koruma ve beslenme düzeninde de ekstra özen gösterilmesini gerektiriyor.

Bebeğinize sunacağınız mamaların organik, doğal malzemeler ile hazırlanması kadar; mama formüllerinde seçilen malzemelerin besin değerleri de çok önemli. Bebeğinizi kışın en sevilen sebzeleri havuç ve pırasanın yanında, yüksek besin değeri ile içinizin rahat etmesini sağlayacak balık ile koruyun.

Pırasa, güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra, içerdiği mineraller ile kalp ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. K, A, C ve B6 vitaminlerine sahip olan pırasa, kemik ve doku gelişimine de olumlu etkiler yaparak bebeğinizin gelişimine katkı sağlar.

Lutein adlı birleşiği barındıran pırasa, göz hücrelerini koruma özelliği ile bilinir. Havuçta bulunan E vitaminlerinin de göz sağlığına olan olumlu etkileri düşünüldüğünde, balıkla birleşen bu sebzelerin görme ve beyin fonksiyonlarına kazandırdığı yararları göz önüne almakta fayda var.

Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan balık ise bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumlu yönde etkileyecek birçok faydalı minerale sahiptir. Düzenli ve yeterli balık tüketimi bebeğinize sağlayacağı faydalar şunlardır;

Odaklanmada artış

Enerjik bir ruh hali

Düşünce yapısında gelişim

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi

Cilt hastalıklarına yakalanma riskinin azalması

Beyin fonksiyonları ve IQ seviyesinde artış

Konsantrasyonda güçlenme

Uyku düzeninin sağlanması

Duygusal konuda istikrar

Hiperaktiviteyi kontrol altına alma

Kalp hastalığı ve kanser türlerine karşı vücut direncinin artırılması

Bebekler İçin Organik Balık, Havuç ve Pırasa Püresi

Malzemeler:

50 gram balık fileto (levrek kullanabilirsiniz)

3 adet soyulmuş ve doğranmış organik havuç

1 adet pırasa sapı (sadece beyaz kısımları)

Yarım su bardağı içme suyu

Hazırlanışı:

Orta boy bir tencerede 1-2 bardak kadar su kaynatın. Kaynattığınız suyun üzerine buharda pişirme sepetini yerleştirin. Buharda pişirme sepetinin içine havuçları ve doğradığınız pırasaları ve balıkları ekleyin.

Balık, havuç ve pırasaları istediğiniz kıvama gelene kadar buharda pişirin ve tencerede suyun bitmesi durumunda su ekleyin. İstediğiniz kıvama gelen malzemeleri daha sonra mutfak robotundan geçirerek püre haline gelinceye kadar parçalayın.

Bu tarif ile hazırlayacağınız mamayı buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda ise 2 ay kadar saklayabilirsiniz. Bu mama tarifini 7. aydan sonra tercih edebilecek olsanız da, bebeğinizi balık gibi farklı gıdalar ile tanıştırmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yorumunuzu bırakın