750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Bebeğiniz İçin En İyi Uyku Öncesi Rutinler ve Bunların Önemi

Bebekler, onları bekleyen bir sonraki aktivite hakkında fikir sahibi olmaktan keyif alırlar. Bu durum onları sakinleştirir ve rahatlatır. Bebeklerin rahatlığı ise, uykuya kolayca dalmalarını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Tam da bu noktada, bebeğiniz için uyku rutini oluşturmak, sizin işinizi de önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Uyku rutini geliştirmeye olabildiğince erken başlamak, hem sizin hem de bebeğinizin rutine daha kolay adapte olmasını sağlar. Bebeğiniz 6 – 8 haftalıkken her akşam belirli bir düzen doğrultusunda hareket ederek geliştireceğiniz uyku rutini ile sunacağınız tutarlılık ve öngörülebilirlik; sizin işinizi kolaylaştırırken, bebeğinizi de mutlu edecektir.

Bebeğinizi uykuya hazırlamak, beraber kaliteli vakit geçirebileceğiniz özel bir zamandır. Peki, iyi bir uyku rutini geliştirmenin yolları nelerdir?

Uyku Rutini Geliştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uyku rutini geliştirmeye karar verdiğinizde öncelikle hazırlıklarınıza geç saate kalmadan başladığınıza emin olun. Çünkü size ve bebeğinize özel hazırlayacağınız uyku rutini esnasında yapacağınız bir dizi aktiviteye geç başlamanız durumunda, bebeğinizin uyku saati de gecikecektir.

Özellikle yenidoğan bebekler için, bu süreci kısa tutmak tavsiye edilir. Yenidoğan uyku rutini için şu adımları takip edebilirsiniz; yıkamak, bezini değiştirmek, pijamasını giydirmek, beşik ya da anakucağında okuyacağınız bir hikaye ya da birlikte dinleyeceğiniz bir şarkı.

Seçeceğiniz aktiviteler doğrultusunda, rutininizi kurmaya dilediğiniz yerde başlayabilirsiniz. Ne var ki, rutin aktivitelerinizin bebeğinizin yatak odasında sonlanması şart. Böylece, bebeğinize kendi yatak odasının vakit geçirmek için güzel bir mekan olduğunu ve burada rahatça uyuyabileceği fikrini de kazandırmış olursunuz.

Peki uyku rutininizde ne gibi aktiviteler olmalı?

Uyku Rutini Oluşturma Aktiviteleri

Stres atın

Bebeklerin uykuya rahatça dalabilmeleri için, gün içinde harcayamadıkları enerjiyi dışarı atmaları gerekir. Bu nedenle bebeğinizi yatırmadan önce onu yormadan enerji sarf edeceği aktiviteler yapmanız önerilir.

Uyku rutininize beraber şarkı söyleyip dans ederek veya oyun oynayarak başlamak, hem yerinde hem de keyifli olacaktır.

Yıkayın

Uyku rutininin en popüler aktivitelerinden biri bebeğinizi yıkamaktır. Ilık su sizin için olduğu gibi, bebeğiniz için de sakinleştirici bir etkiye sahiptir; diğer yandan bebeğiniz sıcak ve temiz hissederken uykuya daha kolay dalacaktır.

Eğer bebeğiniz banyo yapmayı sevmiyor ve yıkanırken huzursuz oluyorsa, bu durumda uyku rutininizden banyoyu çıkarabilirsiniz. Çünkü önemli olan rutininizde ikinizin de keyif alacağı ve rahatlayacağı aktivitelere yer vermektir.

Uykuya hazırlayın

Bebeğinizle birlikte stres atıp rahatladıktan sonra, uykuya hazırlık düzeni; elini ve yüzünü yıkamak, dişlerini ve diş etlerini temizlemek, bezini değiştirmek, pijamalarını giydirmek şeklinde ilerleyebilir. Özellikle diş fırçalama alışkanlığını kazanması için bu maddeyi atlamamak önemlidir.

Oyun oynayın

Birlikte sakin bir oyun oynamak, bebeğinizi yatırmadan önce onunla keyifli vakit geçirmek için güzel bir aktivitedir. Oyunu seçerken dikkat etmeniz gereken tek konu, seçtiğiniz oyunun bebeğinizin eğleneceği ancak çok heyecan duyup uykusunun kaçmasına yol açmayacak bir oyun olmasıdır.

Örneğin, bebeğinizi yatırmadan önce yatağına ilgisini çekecek bir obje ya da oyuncak saklayıp, bebeğiniz bulduktan sonra bu objeyi keşfetmesine izin verebilir ve hakkında konuşabilirsiniz.

“İyi Geceler” deyin

Bebeklerin çoğu odalarında ya da evin içerisinde gezdirilerek sevdikleri oyuncaklara, objelere ve kişilere “iyi geceler” demekten keyif alır. Bu aktivite aynı zamanda uyku satinin geldiğinin de en büyük habercisi olacaktır.

Sohbet edin

Bebeğinizi yatağına yatırdığınız an, onunla sohbet etmenize olanak sağlayan mükemmel bir zamandır. Uykuya hazırlanırken sizin sesinizi duymak, bebeğiniz üzerinde tahmin ettiğinizden daha büyük bir rahatlatıcı etki yapar.

Sohbetiniz sırasında, o gün beraber yaşadıklarınızın üzerinden geçebilir, bunu bir hikayeye dönüştürerek anlatabilirsiniz.

Kitap okuyun.

Uyku rutininde yer alan en popüler aktivitelernden biri de kitap okumaktır. Kitap okuma aktivitesi, bebeğinizi rahatlatırken, sizin sesinizden duyacağı yeni kelimeleri algılamaya başlamasına da yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre, geniş bir kelime dağarcığı ile iletişim kurmanız, bebeğinizin dil konusundaki yeteneklerinin yanı sıra zeka gelişimine de katkıda bulunacaktır.

Şarkı söyleyin

Bebeğinize ninni söylemek, uykuya dalmasını sağlamanın en etkili yollarından biridir. Bebekler, kendilerini en yakın hissettikleri “sizin sesinizi” duyarak uykuya huzurlu bir şekilde geçiş yapabilir.

Eğer ninni ya da şarkı söylemekten keyif almıyorsanız; bebeğinizin sevdiği herhangi bir ninni ya da klasik müzik albümünden sakinleştirici bir şarkı açıp, odadan ayrılırken sesini kısabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın