750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BEBEĞE OYUNCAK VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bebeğin yemesi içmesi sağlığı kadar önemli bir diğer konu da güvenliğidir. Oyuncakları eline verdiğimizde onun ne kadar güvenlikli olduğunu en ince detayına kadar irdelemek gerekir. Oyuncağın hangi malzemeden yapıldığına, çarpma batma kesme gibi tehlike oluşturabilme özelliği olup olmadığına dikkat etmek bebeğimizin güvenliği için önem arz eden konuların başında gelenlerdendir.

Gerek sözlü gerekse görsel basında bununla ilgili birçok olumsuz haberlerle malesefki karşılaşmaktayız.  Mesela annesinin oynasın diye eline verdiği şişirilmiş balonun patlaması sonucu hayatını kaybeden bebeği okuduk.  Balonun patlamasıyla ağzında oluşan ani hava basıncının akciğerlerine zarar vermesi ve nefes borusunun balon parçasıyla tıkanması sonucunda bu vahim olayın meydana geldiğini gördük.

Bu ve bunun gibi telafisi imkansız yada çok zor olaylarla karşılaşmamak için olağanüstü dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar, bebeklerin ilk oyuncaklarının nasıl olması gerektiği ve bebeğe oyuncak verirken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda aileleri uyarıyor.

Bebeklere oyuncak verirken nelere dikkat etmek gerekir:

  • Bebeğinizi ince ipliği olan şeritli şeylerle oynamamasına dikkat edin.
  • Bebeğinizin tüm oyuncaklarını düz ve yuvarlak kenerlı olmalı, keskin ve sivri uçlu yada kenarlı oyuncakların bebekten uzak tutulmasına dikkat edin.
  • Oyuncağa bağlı aparatların dikilmiş olabilecek bölümlerin sağlamlığına, koparılması halinde tehlike oluşturup oluşturamayacağını gözden geçirin.
  • Boyalı oyuncakları kurşun içerip içermediğine özen gösterin, zira bebekler her şeyi ağızlarına götürürler.
  • Bir araya bağlanmış nesneler, halkalar, boncuklar ve küçük plastik mutfak eşyaları, bebeğiniz için avuçlanacak, sallanıp ses çıkaracak, emilecek ve çiğnenecek şeyler olacaktır. Bundan dolayı birbirinden ayrılıp kopabilecek ve yutabilecek yapıda olmaması gerekir.

Bebeklerin oyuncakları nasıl olmalı:

Bebeğiniz tanıdık yüzlü ve  kumaştan yapılmış  pofuduk  yumuşak ve  hafif şeylere yanıt vereceği için ilk aylarda, kavrayabileceği ve sarılabileceği bir oyuncak ayıcık veya kedicik, küp ya da top biçiminde küçük, yumuşak oyuncakları onun güvenliği açısından, tercih etmelisiniz .

Sonuçta bebek büyütürken gözünüzün onun üzerinden ayırmamanız gerekir.

Organickid Ailesi...

Yorumunuzu bırakın