750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BANYONUZ ÇOCUĞUNUZ İÇİN GÜVENLİ Mİ?

İster yıkanma, isterse de tuvalet eğitimi sırasında kullanılan banyo ve tuvaletler çocuklar için ilgi çekici yerlerden biridir. Faaliyet merkezi gibi görülen banyo, çocuklar tarafından bir bakıma oyun alanı gibi de algılanır. Banyosunu eğlenerek yapıyorsa, oraya girmek için fırsat kollayacağından emin olabilirsiniz. Ancak onun güvenliğini tehdit edebilecek tuvalet ve banyolar ne gibi tehlikeler içerir? Ne gibi önlemler alınmalı? Nasıl düzenlemelerle yeni tasarımlar uygulanmalı? İşte bu sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızı sizin için derledik.

  • Banyoda olabilecek tehlikeler 

Boğulmalar, kaygan zeminde kayarak düşmeler, aşırı sıcak su yüzünden yanma ya da haşlanmalar, kesici ve delici objeler yüzünden yaralanmalar, kimyasal maddeler yüzünden zehirlenmeler, banyoda kilitli kalma, banyo penceresinden tırmanma…

  • Alınması gereken önlemler

Banyo zamanında gözünüzü çocuğunuzdan asla ayırmayın. Önceden banyo için gereken tüm malzemeyi elinizin altında bulundurun ki bir daha dışarı çıkmanıza gerek kalmasın. Küvet kullanıyorsanız dikkatiniz ona odaklayın. Bir gözünüz daima küvette olsun. 

Çocuğunuzu küvete sokmadan suyun sıcaklığını mutlaka test edin. Küvet tabanına kaymayı önleyecek şeritler yerleştirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle kafa çarpmalarına karşı bataryanın üzerine tampon görevi yapacak kauçuk gibi şeylerle destekleyin. Banyo sonrası küveti boşaltmayı unutmayın. Kova kullanıyorsanız ortalıktan kaldırın. Klozet kapağına kilit takın ve kapağını kapalı tutmaya dikkat edin.

  • Banyoda yeni düzenlemeler yapın

Banyoda bulunan eşya ya da mobilyalarınızın çocuğunuzun tırmanmasına izin vermeyecek şekilde konumlandırın. Lavabo ve duşluktaki sabunların zemine düşerek kaymaya neden olabileceğini gözden geçirin ve çocuğunuzun erişemeyeceği yerlere sabitleyin. Banyoda bulunan alanlarda sivri köşeli yerler olmamasına dikkat edin. Tüm banyo alanının kaydırmaz özellikteki malzemeyle kaplayın. (bunun için yapı marketlerde birçok malzeme bulunmaktadır) Banyodaki prizlerin tehlike oluşturmayacak şekilde konumlandırmaya özen gösterin. Islak alanlara göre tasarlanmış kapaklı prizler kullanın ve banyoda kullanacağınız elektrikli aletlerin kablolarını kullanım sırasında lavabo üzerinden geçirmemeye dikkat edin.

Banyo ve tuvalet kapılarına çıkarılabilir menteşe takın, çocuğunuz banyonun kapısını içeriden kilitlenmesine karşı kapının dışarıdan açılmasının sağlamış olursunuz. 

İlaç, deterjan, makyaj malzemesi gibi zehirlenmelere neden olabilecek malzemeleri çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin.

Yorumunuzu bırakın