750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

BAHÇE VE TOPRAK İŞLERİYLE UĞRAŞAN ÇOCUKLAR

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre bahçede toprak işleriyle uğraşan çocukların yaşıtlarına göre dahi zeki oldukları, problem çözme yeteneklerinin daha çok geliştiği sonucuna varılmış.

Meyve sebze eken onların yetiştirilme süreçlerini yaşayan çocukların daha başarılı oldukları, bir şeyler üretme duygusunun okul başarılarını da olumlu yönde etkilemesinin önemine vurgu yapılmıştır.

Bahçe toprak işleriyle uğraşan çocukların, sosyal konularda becerisi yüksek okuma ve yazmada matematik çözmede bahçe işleriyle uğraşmayanlara göre daha başarılı olmaktalar.

Çocuklar üzerinde yapılan araştırma için 1300 öğretmen gözlemci olarak görev yapmıştır. Öğretmenler toprakla uğraşıp üreten çocukların kelime hazinelerinin daha genişlediğini, gıda üretimiyle alakalı bilgilerinin geliştiğini matemetik yeteneklerinin açığa çıktığını ve özgüvenlerinin arttığını gözlemlemişler.

Çocukların bahçeyle uğraşmasından sonra uğradıkları bu olumlu değişime daha doğrusu birçok önemli gelişmelerin kaydına toprak sebep olmuştur. Çünkü toprakla uğraşmak  çocukların vücutlarındaki tüm negetif enerjiyi alarak daha akılcı düşünmeye yöneltmişve daha sağlılklı olmalarına imkan tanımıştır.

Çocukların toprakla iç içe olması ekmiş olduğu çiçeklerin harika görünümlerine şahit olması, yetiştirdiği sebze ve meyvelerin beğenilmesi onun kendi başına neler yapabileceği hakkında cesaretlendirici ve öz güven detekleyici olarak onu motive edecektir.

Ruh sağlığı açısından da toprak bahçe işleriyle uğraşmanın faydaları bilinen bir gerçektir. Her mevsim uğraşabileceği toprak strese karşıda oldukça etkilidir.

Teknolojinin birçok olumlu etkisinin yanısıra olumsuzluklarıda vardır, bunlardan biride insanın topraktan uzaklaşmış olmasıdır. Oysa toprak duygularımıza hitap eden bize duygu kontrolü imkanı tanıyan harika bir terapi aracıdır.

Bırakalım toprak, çamur çocuklarımızın duyguları açısından güçlenmesini sağlasın.Onlarıa şartlar elverdiğince toprakta birşeyler üretip heyecan yaşamasına imkan tanımak gerekir. Sonuçta her şey okulda değil bizzat deneyimlenerek öğrenilir mootosundan yola çıkarak çocuklarımızın negatif duygularını toprağa bırakmasına olanak yaratmalıyız.

Mutlu çocuklar mutlu yarınların teminatıdır.

Organickid Ailesi

Yorumunuzu bırakın