750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

BABAYLA İLETİŞİM VE ÇOCUKTAKİ ÖNEMİ

Bebeğin hayatınıza katılacağını öğrenildiği andan itibaren anneler daha aktif rol oynasa da bu meşakkatli yolda babanın desteği ve bebeğin oluşacak kişiliğine etkisi çok büyüktür. Annenin yapacağı ne kadar çok şey varsa, babanın da sorumluluğu aynı düzeydedir ve bebeğin sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için bu sorumluluğun paylaşılması gerekmektedir.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren, sadece sizi izler, sizi gözlemler ve zamanla edindiği gözlemleri kendi hayatına yansıtır, yani sizi taklit eder. Erken çocukluk döneminden itibaren daha net gözlemleyeceğiniz bu taklit davranışlar, daha sonraki yıllar için bebeğinizin kişiliğinin temelini oluşturacaktır. Bu nedenle anne babanın davranışları ve birbirine karşı olan sorumlulukları çok büyük önem taşımaktadır.

Baba – çocuk ilişkisi neden önemlidir?

Çocuğunuzun sağlıklı bir benlik algısı geliştirmesi açısından babasıyla olan ilişkisi çok önemlidir. Kendisini “güçlüyüm, akıllıyım, değerliyim, önemliyim” diye adlandırabilmesi için babasıyla düzgün bir ilişki kurabilmesi gerekir. Baba, çocuğun kendine ve dünyaya olan güven duygusunun gelişmesinde büyük bir öneme sahiptir. Güven ve sevgi üzerine kurulu bir baba çocuk ilişkisi, çocuğun girişimci, kendine güvenen, dürüst ve merhametli bir birey olmasını sağlar.

Babasıyla yakın ve kaliteli ilişkisi bulunan çocukların, zihinsel gelişimlerinin ve başarılarının diğer çocuklara göre çok daha yüksek değerlerde olduğu, yapılan akademik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dil gelişimi, problem çözme yeteneği gibi bilişsel becerilerin yanında babanın dürüst bir kişilik sergilemesi de çocuğun sosyal becerilerinin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Etkin babalık yapan babaların çocukları, arkadaş ilişkilerinde daha az sorun yaşamakta, kolay arkadaş edinmekte, sosyal becerileri daha çabuk öğrenmekte ve kullanmaktadır. Babalarıyla erken dönemde yakın ve iyi ilişkiler geliştiren çocukların kendilerine güvenli, etraflarında olan bitenleri araştıran, sorgulayan ve büyüdükçe daha iyi sosyal ilişkiler kuran çocuklar olduğu da kanıtlanmıştır.

Babasıyla iyi ilişkiler içinde olan bir kız çocuğunun özsaygısı ve özgüveni artacaktır. Babasıyla kurduğu kaliteli ve sağlıklı ilişki kız çocuklarının ileriki yaşantılarında erkeklerle kuracağı ilişkide yol gösterecek ve kendine güvenli, kendini erkeklerle ilişkide ifade edebilen, isteklerini, sınırlarını ortaya koyabilen bir kişilik geliştirmesine destek olacaktır. Öte yandan erkek çocuklarının babalarıyla kurduğu ilişkinin sağlıklı olması erkek rol modelini yaşaması anlamına gelir. Bu model kadınlarla ilişkiden, sorun çözme, duygularını göstermeye kadar birçok alanda örnekler sunar.

Mutlu bir aile hayatı dileğimizle!

Yorumunuzu bırakın