750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ANNE SÜTÜ NEDEN DEĞERLİDİR?

Yazılarımızda sık sık anne sütünü işliyoruz. Bunu bu kadar sık işlememizin sebebi anne sütündeki değerlerin anlaşılmasında daha çok kişiye ulaşabilmek ve her geçen gün yeni bir değeri keşfedilen bu değerli besin hakkında bildiklerimizi sizinle paylaşmaktır.

Bebeğin doğumundan itibaren en az 3 ay sağlıklı büyüyebilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm temel gıdaların karşılanabilmesi anne sütüyle olur. Bu nedenledir ki annelerin dengeli ve sağlıklı olması gerekir. Beslenmesine dikkat ederek haftada en 1 kez balıkla beslenmesi, mevsiminde olmak şartıyla taze sebze ve meyvelerden yeterince tüketmesi, vitamin, mineral gibi temel elementlerden ve yağ asidinden zengin gıdaları tüketmesi gerekmektedir.

Anne sütünü bu kadar değerli yapan bileşenler nelerdir diye maddeleyelim:

  • Tüm önemli besinleri içerir
  • Omega-3 ve 6 yağ asitlerini barındırır
  • Doğal laktik asit kültürleri içerir
  • Bebek için gerekli besleyici lifleri bünyesinde barındırır
  • Değerli koruyucu bileşenlerle bebeğe yüksek koruma sağlar

Beyin sinir sistemi ve görme gelişimi için gerekli Omega-3 ve 6 yağ asitlerinin anne sütündeki varlığı, bebek için yaşamsal değerdedir. Bu yağ asitleri, doymamış yağ asitleri olup, sağlıklı gelişim için son derece önemli fonksiyonlardır ve anne sütünün bileşenlerinde mevcuttur. Omega-3 yağ asidi bebeklerin beyin ve sinir hücrelerinin gelişiminde son derece önemlidir.

Özellikle ilk iki yılında beyin gelişiminin belli bir oranı olgunlaştığı için, Omega-3 yağ asitlerinin düzenli emilimi gerekir, buna istinaden bir bebeğin günlük enerji alımının % 0.5'i Omega-3 yağ asitleri tarafından karşılanmakta olduğu düşünülürse anne sütün değeri ortaya çıkmaktadır.

Doğal laktik asit kültürlerine gelince, anne sütünde emzirilen bebeklerin sağlıklı bir bağırsak florası geliştirmesine yardımcı olacak çeşitli laktik asit kültürleri bulunur. Anne sütündeki koruyucu laktik asit kültürlerini, bebeklerine anneler emzirme yoluyla iletirler. Böylece doğal koruyucu kültürler bağırsakta kalır ve burada istenmeyen veya zararlı bakterilerin yayılmasına engel olurlar. Emzirilen bebeklerde bağışıklık sisteminin %70'i bağırsakta olduğu için özel bir koruyucu kabuk oluşturularak bebeğe kalkan görevi yapar. Böylelikle bebeğin sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olması sağlanır.

Daha birçok yararlarının bulunduğu anne sütüne tüm bebeklerin hakkı vardır diyoruz.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın