750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ANNE BEBEK BAĞLANMASI

Anne ve babalar çocuk sahibi oldukları ilk andan itibaren yetişkin duruma gelene kadar onun tüm temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini bilirler. Bir bebek beslenme, güvenlik ve sevgiye koşulsuz ihtiyaç duyar. Bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi, fiziksel ve duygusal ihtiyaçları karşılanması ile gerçekleşir. 

Sağlıklı fiziksel gelişimi ise bebeğin özellikle annesiyle güvenli bağlanma oluşmasına önemli destek verir. Bu özel bağ bebeğin ileri zamanlardaki sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimini destekler ve yetişkin bir insan olduğunda kuracağı ilişkileri, benlik algısını ve kişiliğini doğrudan etkiler.

Bağlanma, anne bebek arasında gelişen ve stres, ayrılık gibi durumlarda daha çok ortaya çıkan duygusal bir bağdır. Her anne-baba ve bebek arasında bir bağlanma vardır ama bağlanma türü anne-bebek bağlanması ve bebeğin ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmaması ve nasıl karşılandığı ile ilgili olarak değişkenlik gösterebilir. Bağlanmanın en önemli noktası bebeğin ihtiyaçlarının bakım veren tarafından anlaşılması, uygun şekilde ve zamanında karşılanabilmesidir.

Özellikle son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz güvenli anne-bebek bağlanmasına daha yakından bakacak olursak, doğumun hemen sonrasında anne-bebek arasındaki bağlılığın sağlıklı sürdürülmesi oldukça önemli. 

Bebeklerdeki bağlanma bazı duygu ve davranışlarla açığa çıkar. Bebeğin annesine verdiği olumlu tepkiler, zamanın büyük bir kısmını annesiyle geçirmek istemesi, korku oluşturan herhangi bir durum veya bir nesne karşısında hemen annesini istemesi, annesinin varlığını algılanması ve onun yanında rahatlaması bebeğin anneye bağlandığının en belirgin göstergesidir. 

Özellikle doğum öncesi dönemde, annenin bu değişime verdiği tepki çok önemlidir. Anne adayının bedenindeki değişiklikleri benimsemesi ve pozitif duygularını bedeninden bir parça olan bebeğine aktarabilmesi, anne bebek arasında doğumdan sonra oluşacak güvenli bağlanma açısından belirleyici özellik taşır. 

Bebeğinize daha karnınızdayken onu çok sevdiğinizi sık sık dile getirip, ileride oluşacak güvenli bağlanmanın temelini atabilir, onu hayata hazırlamanın ilk adımlarını oluşturabilirsiniz. Hamilelik döneminde, karnınıza dokunarak bebeğinizin tensel olarak hissetmesini sağlarken, onu sizin yanınızda güven içinde olacağı hissini verebilirsiniz. 

Yorumunuzu bırakın