750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ANNE BABANIN MESLEK SEÇİMİNDEKİ ETKİSİ

Çocuklarımız için hayaller kurmak çok eğlencelidir, hayatımıza gireceğini öğrendiğimiz andan itibaren en güzel şeyleri O yaşasın isteriz, en güzel okulda okusun, en güzel kişiyle evlensin, en güzel hayatı yaşasın, en güzel arayı alsın… liste uzar gider. Hatta bazen kendimizi o kadar kaptırırız ki, kendi hayatımızda hayalini kurduğumuz ancak başaramadığımız şeyleri O’nun başardığını görmek için farkında olmadan sadistçe davranmaya başlayabiliriz..

Günümüzde meslek seçeneklerinin ve günden güne artan teknolojinin de etkisiyle seçme zorluğu yaşadığımız konusunda serzenişte bulunmaya başlayabiliriz, arkadaş sohbetlerinde. Bu ciddi bir sinyaldir ve kendinizi durdurmanız gerektiğinin işaretidir.

Meslek seçimi, evlilik kadar önemli bir kavramdır. Hatta günümüz koşullarında çalışma hayatının günün çok büyük bir bölümünü kapladığını düşünürsek evlilikten daha da önemli neredeyse. Bütün yaşamı etkileyecek olan bir karar olduğu için, çocuğunuzun bu hayatı yaşayıp yaşamak istemediğini, O’ nun da bir birey olduğunu ve kendi kararını vermesinin gayet doğal olduğunu düşünmeniz ve kabul etmeniz gerekiyor.

Ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, kardeş sayısı, ailenin genişliği gibi konular meslek seçiminde önemli olduğu kadar ailenin çocuğunu yönlendirmesinde de etkilidir. Çocuğunuzun kişilik özellikleri ile örtüşmeyen bir meslek seçmesine sebep olursanız hayat boyu mutsuz olmasına neden olmuş olursunuz, “geç gelen pişmanlık, idamdan sonraki affa benzer” cümlesiyle yaşamak zordur. Bu nedenle kendi kurallarınızla çocuk yetiştirmek, otoriter, aşırı korumacı, fazla disipliner bir algı yerine seçme şansı tanımalısınız.

Çocuğunuza uygun meslek seçimi yapabilmek için;

Öncelikle, çocuğunuzun bir birey olduğunu, sizin DNA’ nızdan parçalar taşısa da kendi DNS kodunun olduğunu kavramanız ve sindirmeniz gereklidir.

Küçük yaştan itibaren çok iyi bir gözlemci olmalı ve yetenek ve ilgilerinin farkına varmalısınız.

Çocuğunuzun kişiliğini iyi analiz edip uygun meslekleri araştırarak bir pedagog yardımıyla ilgili mesleğe yönelik oyuncaklar alabilirsiniz.

Mutlu yarınlara!

Yorumunuzu bırakın