750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ANNE BABADAN 5 ÖRNEK DAVRANIŞ

Çocukların anne-babadan kopya çektikleri bilinenler arasındadır. Buradan yola çıkarak çocuklara rol model olmak gerektiği de ebeveynlerin uygulamaları arasında yer almalıdır.

Çocukların şahit olacağı davranışlar konusunda anne babanın hassas olmaları ve iyi bir model olmaları gerektiğini söylemiştik. Onu hayata hazırlamada, karakterini oluşturmada ve davranış biçimlerini belirlemede sizin ebeveyn olarak birbirinize olan davranışlarınız belirleyici niteliktedir.

Peki onlara örnek olacak 5 davranış nedir? Birlikte bakalım

  • Birbirinize karşı kibar olun: Huzurlu ve mutlu ilişki yaşayan çiftlerin bunu çocuklarına da yansıttıklarını sizde gözlemlemişsinizdir. Eşler olarak çocuklarınızın önünde birbirinize karşı kibar olmanız çok önemlidir. Tartışırken dahi kırıcı, hakaret içeren cümleler kurmamak çocuğunuz için, o farkında olmasa da bilinç altına yerleşecek kurallar kapsamında olacaktır. Bir anlaşmazlık sırasında siz kibarlığı elden bırakmadığınız sürece çocuğun önünde tartışmanın zararı yoktur. Nede olsa insanların ayrı fikirleri savunması normal bir şeydir ve hayatın içinde vardır. B uda onun hayata hazırlanması açısından gereklidir. Önemli olan onun önünde kibarlıkla sonuca varmaktır.

 

  • Birbirinize destek olun: Birbirinize yardımcı olmayı hayat biçimi haline getirdiğinizde çocuğunuzda ileriki hayatında paylaşımcı olacaktır. Aile sorumluluklarınızı eşit şekilde paylaşın. Eşlerden birinin çalışkan diğerinin pasif olması çocuğunuzun da aynı kültürle büyümesi demek olacaktır.

 

  • Sık sık birbirinize sarılın ve öpün: Birbirinizi sevdiğinizi görmesi çocukta ileride yaşayacağı modelin oluşmasını sağlar. Sevginin göstergelerinden biri olan öpüşmekten çekinmeyin. Beden dilinizle sevginizi belli edin ki şefkatli, sevecen ve sakin bir çocuk yetiştirmiş olasınız.

 

  • Temiz olmalısınız: Çocuklardan temiz olmalarını beklemek için söylemek değil, bizzat kendinizin uygulamanız gerekir. Mesele çocuğunuza yemekten önce ellerini yıkamasını söylemek yerine ‘’ellerimi yıkayayım şimdi yemek yiyeceğim’’ demeniz çok daha etkili olur. Sizden görsün ki o da yapsın. Unutmayın ki siz yapmadan ondan yapmasını beklemek boş bir bekleyiş olur. Temizlik kuralları sadece çocuklar için değildir.

 

  • Aile bireylerinin başarılarını paylaşın: Aile içinde kime ait olursa olsun büyük, küçük fark etmez paylaşmalısınız. Başarıları paylaşmak evde olumlu bir hava estirir, mutluluk verir, motivasyonu arttırır.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (2)

G
Misafir | bir yıl önce

555

G
Misafir | 2 ay önce

Uzun örnekler istemyorum küçük örnekler istiyorum