750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ANNE BABA OLMAYA GERÇEKTEN HAZIR MISINIZ?

Anne baba olmak defalarca düşünülmesi gereken ve pek çok açıdan ciddi sonuçlar doğurabilecek bir konu. Her şeyden önce ruhsal ve maddi açıdan iyi kurgulanması ve analiz edilmesi gerektiğine inandığımız bir konu.

Doğurmakla bitmeyen, aksine nefes almaya başladığı anda her geçen gün sorumluluklarınızın artacağı bir hayat anlamına gelen “anne baba olma kararı” hem sizin hem de çocuğunuzun hayatı için ciddi bir karardır. Neden anne baba olmak istediğinizle başlayarak plan yapabilirsiniz. Bazı durumlarda evliliği kurtaracağı düşünülen çocuk kararı, çoğunlukla ebeveynlerden yalnızca biriyle büyüyen ve ayrılmış çiftlerin arasında mekik dokuyan bir çocuk demek olabiliyor. Bazen ise evliliğin “aile” olabilmesi için olmazsa olmaz bir koşulu olarak görülüyor ve çevre dayatması ile anne baba olmanız gerektiği ifade ediliyor..

Ancak anne baba olmak bunların hiçbiri ile alınabilecek bir karar değildir! Anne baba olmak için sebeplerinizi iyi belirlemeli ve bu sebeplerin geri kalan hayatınızda yaşayacağınız değişiklikler için “gerçek nedenler” olup olmadığı iyi analiz etmelisiniz.

Anne baba olmaya gerçekten hazır olup olmadığınızı, bir heves olup olmadığı anlamak için birkaç soru hazırladık;

Kendinizden başka bir canlıya “o kendisini idame ettirmeyi başarana kadar” bakabileceğinizi, bu sorumluluğu her koşulda alabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Eşinizin sizinle aynı şeyi aynı oranda istediğinden emin misiniz? İlişkinize ve ya çocuk isteğine en ufak bir şüphe olmadan inanıyor musunuz?

Var olan bütün kötü alışkanlıklarınızı bırakmaya, bebeğiniz rahminize düştüğü andan itibaren kendinize eskisinden çok daha iyi bakmaya, sürekli okuyup öğrenmeye açık olmaya, vücudunuzun şeklinin bozulabileceğine hazır mısınız?

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren siz mutsuz olsanız dahi onun için mutlu ve güçlü olmak zorunda olduğunuza hazır mısınız?

Kariyeriniz, gelecek planlarınız için bebeğinizin olması sizi nasıl etkileyecek? Onu siz mi büyüteceksiniz, bir başkası mı?

Kendinizi ve eşinizi bir canlının sorumluluğunu alabilecek olgunlukta görüyor musunuz?

Çocuktan neler beklediğiniz, “anne baba olmak” kavramına nasıl bir anlam yüklediğiniz ya da nasıl bir çocuk yetiştireceğiniz konusunda eşinizle aynı bakış açısına sahip misiniz?

Bu sorular üzerinde fazlaca düşünülmesi, ileride yaşayabileceğiniz sorunlar için can kurtaran özelliğindedir. Eğer bu sorulardan 1 tanesine bile olumsuz cevap veriyorsanız tekrar tekrar düşünmelisiniz. Aksi takdirde hem kendiniz çocuğunuz için mutsuz bir hayat hazırlamış olursunuz.

Yorumunuzu bırakın