750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ANNE BABA OLMADAN ÖNCE STRESİ YENİN!

Her ebeveyn çocuklarına mükemmel anne baba olmak ister. Ama stresli insanlarsanız inanın ki çocuk sahibi olmak çok zor bir iştir. Hoş görülü tahammüllü ve iletişimi güçlü anne baba olduğunuzda bu görevi başarıyla sürdürüyorsunuz demektir.

Günümüz insanının iş temposu ve hayat şartları stres yüklemesi yaparken, kişileri de sabırsız ve tahammülsüz yapabilmektedir. Bunun yansımasında çocuğuyla iletişiminde sürekli ‘’haydi, çabuk’’ sözcükleri ön plana çıkıyorsa, bu maalesef ki doğru bir birliktelik sonucuna varamıyor. Aslında hangi ruh halinde olduğunuzu siz gizlemeye çalışsanız da çocuğunuz hemen anlıyor ve ilgiyi üzerine çekmek için türlü huysuzluklar içine girebiliyor.

Peki stresi yenmekte etkili yöntemler nelerdir?

  • Programlarınızın yoğunluğunu en aza indirin: Gerek iş gerekse özel hayatınızda gereğinden fazla sorumluluk almamaya gayret edin. Kısa süreçlere çok iş sıkıştırma huyunuzu terk ederek zamanınızı ve önceliklerinizi ailenize, özellikle de çocuklarınıza saklayın. Planlamalarınızı bu yönde kullanmaya gayret edin.
  • Uykunuzu düzene koyun: Stresi yenmenin en etkili yollarından biri düzenli uykudur. İyi uyumuş ve dinlenmiş bir vücudun tahammül gücü yüksektir.
  • Düzenli egzersizler yapın: Stresle baş edebilmede, entegre zincirlerinden biri de düzenli yapılan egzersizlerdir. Her gün 15 dakikalık egzersiz ile kortizon seviyenizi düşürebilir ve mutluluk hormonlarınızı devreye sokabilirsiniz. Hatta bu egzersizlerinize çocuklarınızı da dahil edip bunu fırsata çevirebilirsiniz.
  • Mükemmel olmaya çalışmayın: Sevgi ve mutluluğu öteleyecek ve zamanınızın büyük bölümünü çalacak mükemmel olma isteğinin oluşturduğu stres sizi zorlu bir anne baba yapabilir. Çocuğunuza karşı da mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Sadece ona yeterli zaman ayırmalı ve kaliteli bir süreç yaşamalısınız. O sizi hatalarınızla ya da başarabildiklerinizle sevmeye çoktan razı ve hazırdır. Hiç kimse mükemmel olamaz ama sevecen, tahammüllü ve hoş görülü olabilir. Çocuğunuzla yavaş bir ses tonuyla ve olumlu olarak konuşmaya çalışın.

Tüm bunlara uyduğunuzda ve vakit ayırdığınızda stresinizin azaldığını fark edecek ve etrafınızın da buna uyum gösterdiğine şahit olacaksınız.

Organickid Ailesi..

 

Yorumunuzu bırakın