750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ANNE ADAYLARINA YAZ ÖNERİLERİ!

Karnınızda minik meleğinizi hissettiğiniz andan itibaren serüven başlıyor. Hem eşler için, hem yakın çevre için yeni bir dünyanın kapıları aralanıyor. Her adımında heyecanın arttığı bu konu, en çok 9 aylık süreyi bebeğiyle birlikte geçiren anne için zor. Özellikle yaz aylarında yaşanan hamileliklerde sıcağın etkisi ile anne adaylarının dikkat etmesi gereken konular artıyor. Bu yazımızda, yaz dönemi hamileliği yaşayan anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerektiğini toparladık;

Sıcakla baş etmek;

Yaz aylarının en büyük sıkıntısı olan sıcak, herkes kadar gebeler için de ciddi riskler taşıyor. Uzun süre güneş altında kalmamak ya da sıcak havalarda uzun süre ayakta kalmamak çok önemli. Vücut ısısının yükselmesine engel olabilmek için baş ve boyun bölgesi sıklıkla ıslatılmalıdır. Her ne kadar D vitamini önemli olsa da 11:00 – 16:00 saatleri arasında dışarıda olmamaya özen göstermelisiniz. Dışarıda iseniz, gölgede ve serinde olmaya dikkat etmelisiniz.

Uyku sorunlarını çözmek;

Sıcaktan dolayı, anne adayları da herkes gibi uyku problemi yaşayabilirler. Fakat gebelerin dikkat etmesi gereken konu, rahat uyuyabilmek için yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeye son vermektir. Uyku sorunlarının haricinde birçok probleme yol açabilecek kahve ve kola benzeri içeceklerden uzak olmanız da önemli.

Hijyen;

Özellikle yüzme sporu, anne adayları için çok rahatlatıcı ve sıcaklara birebir. Fakat bir kadın gebeliğinde, hijyen açısından daha büyük risk altında olduğundan, serinlemek için havuz yerine denizi tercih etmelidir. Denizde ise, suya dalmadan, boy hizasını geçmeyecek şekilde yüzmek anne adayının sağlığı açısından büyük önem taşımakta. Anne adaylarının yalnız yüzmemesi de dikkat edilecek ayrı bir nokta, denizde oluşabilecek kramp gibi sağlık sorunları açısından yalnız olmamakta fayda var. Islak mayo ile durmamaya önem vermelisiniz.

Su ve beslenme;

Su, her canlı gibi gebeler için de yazın elden düşmemesi gereken tek şey! Bol su içerek gebelerin kâbusu olan kabızlık, idrar yolu enfeksiyonundan tutun düşük riskine kadar birçok konuyu önlemiş olursunuz. Meyve ve sebze yemeklerine ağırlık verilmeli, az yağlı yemekler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra et, süt ve yoğurt gibi protein alımlarını da ihmal etmemek gerekir. Baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Yorumunuzu bırakın