750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ACABA ÇOCUĞUM KARDEŞİNİ KISKANIYOR MU?

Her anlamda dünyanızın merkezinde olan çocuğunuza, bir kardeşi olacağını haber vermek, onu inanılmaz mutlu edecek, mutluluk taklaları atacaktır. O andan sonra abilik ya da ablalık rolüne girmiştir bile. Sizinle sohbetlerinde, ona nasıl davranacağını, onu koruyup koruyacağını ballandırarak anlatırsa hiç şaşmayın. Çocuğunuzun bu heyecanlı hali sizi de çok mutlu edecek, onun hayallerine ve provalarına siz de katılarak o günün gelmesini iple çekeceksiniz, mutlaka.

Bazen işler sizin programladığınız gibi gitmeyebilir. Hatta abartmayalım ama, ufak çaplı kabusa dönüşebilir. Eve yeni gelen minik yavrunuzun gereksinimi olan yoğun ilgi, büyük çocuğunuzda hayal kırıklığı yaşatabilir. Minik kardeşi, onun hayalindeki gibi değil de sürekli ağlayan ya da uyuyan, anne babasının hep onun başında olduğu, ilgi ve alakanın yalnızca onda olduğu, onun uyması için ses yapmaması gerektiği gibi durumlarla karşı karşıya kalmıştır.

Büyük çocuğunuz tarfından bakılan penncerede durumlar oldukça karışık ve çelişkili görülmekte. Huysuzluk, memnuniyetsizlik, okula gidiyorsa derslerindeki başarısının düşmesi, arkadaşlarıyla geçimsizlik, iştahsızlık, içine kapanma, parmak emmeye başlama gibi davranışlarla kendini gösteren bu durum, kardeşini kıskanma tanısı olarak karşınıza çıkabilir.

Kıskanma, insanın doğasında var olan bir duygudur. Kendisine duyulan sevginin paylaşılması, büyük kardeşi bir hayli mutsuz edebilir. Evrensel ve insana has bir duygu olan kıskanma, küçük yaşlarda daha yoğun yaşanır. Kardeşe karşı duyulduğu zannedilen kıskanma, aslında anne babaya karşı olan kızgınlığın yansımasıdır. Anne babanın artık kendisiyle ilgilenmediğini, artık kendisini değil, kardeşini sevdiklerini, kendisinin dışlandığını, artık kendisiyle vakit geçirmek istemedikleri hissine kapılır.

Kardeşini kıskanan çocuğa karşı nasıl davranmalı:

Büyük çocuğunuza, kardeşiyle ilgili sorumluluklar verin ve bu görev sonunda, takdirlerinizi dile getirin. Küçük kardeşe, büyük çocuğunuz eşyalarını ondan izinsiz vermeyin, bunun kararını kendisine bırakın. Anne küçük kardeşle ilgilenirken, baba büyük çocuğunuzla ilgilenirse, sonuç pozitif olacaktır. Küçük kardeşi uyurken, onunla keyifli zaman geçirme planlaması yapın. Küçük kardeş hakkında yapılması gereken herhangi bir uygulamaya onu dahil ederseniz, onu önemsediğinizin, değer verdiğinizin göstergesi olacaktır.

Yorumunuzu bırakın